Parandame oratooriumi, mõtlemist ja kõnet

Täna juhin teie tähelepanu kokkuvõtte kosmonautikapäevale pühendatud temaatilisest tunnist lasteaia teises nooremas rühmas.

Lapsed on loomult väga uudishimulikud, neid köidab kõik salapärane ja tundmatu, nii et see teema tekitab õpilastes positiivseid emotsioone. Nüüd, 3-5-aastaselt, tunnevad tänapäeva lapsed küll huvi kosmoselaevade ja tulnukate vastu, kuid nende teadmised on pealiskaudsed, põhinedes teabe vaatamisel, mis ei ole alati piisavalt informatiivne ja nende vanuse kohta arusaadav. Mõnikord seostavad nad kosmost Star Warsi, piraatide jms. agressioon, mida meedias edastatakse.

Eesmärk: põhiteadmiste kujundamine kosmose, tähtede, kosmonautide, Päikesesüsteemi planeetide nimede, Venemaal eksisteeriva puhkuse kohta - lennundus- ja kosmonautikapäev läbi haridusvaldkondade integreerimise: “Kognitiivne areng”, “Kõnearendus” , “Kunstiline ja esteetiline areng”, “Sotsiaalne-kommunikatiivne areng”, “Füüsiline areng”.

Materjalid: esitlusmaterjal kosmose kohta (fotod, illustratsioonid).

Eeltöö: teleskoopi kujutavate visuaalsete abivahendite vaatamine, teleskoobi valmistamine (paberirullide värvimine).

1. Hariduslik:

  • Selgitage sõnade "kosmonaut", "kosmoselaev", "kosmodroom", "kaaluta olek", "kosmoseülikond", "maa gravitatsioonijõud", "päikesesüsteem", "täht", "astronoom" tähendust.
  • Arendada oskust kasutada kõnes uusi sõnu, julgustada lapsi küsimustele vastama.

2. Arenguline:

  • Arendada peen- ja jämedat motoorseid oskusi,
  • aitavad kaasa esteetilise maitse kujunemisele
  • luua tingimused emotsionaalseks reaktsiooniks uute teadmiste õppimisel
  • tutvustada rütmitunnet luuletuste kuulamisega, arendada mälu ja kõnet

3. Hariduslik:

  • Arendada ühistegevuse käigus kaaslastega suhtlemis- ja läbirääkimisoskust
  • Edendada lugupidamist huvitavate ja ohtlike elukutsete inimeste vastu, aidata mõista nende töö tähtsust ühiskonna ja üksikisikute jaoks.

Tunni käik:

K: Poisid, saime kirja, mille kirjutas Lisa Barboskina (kuulsa animasarja “Barboskina” kangelane), ta on väga ärritunud, sest tema vend Druzhok tahab saada astronaudiks ja lennata kosmosesse, kuid ta ei tee seda. tean, kes on astronaut ja mida ta seal teha saab.

Koolitaja: Poisid, kas te teate, kes on astronaut? (laste vastused)

K: See on õige, see on mees, kes lendas kosmoselaevaga kosmosesse.

K: Kas soovite saada astronaudiks ja minna kosmosereisile? Siis vajame skafandrit - see on spetsiaalne kaitseriietus kosmoses töötamiseks, sest seal pole õhku ja on väga-väga külm:

MÄNG "Kosmonaut":

Ma tahan saada astronaudiks! (käed vööl)

Panin selga skafandri (riietuse imitatsioon)

Ma lendan raketiga (tõstke oma käed üles ja ühendage oma pea kohal)

Ja ma avan kõik planeedid (tehke oma kätega suur ring)

K: Poisid, esimene inimene, kes kosmosesse lendas, oli meie kaasmaalane Juri Gagarin ja enne, kui inimese lennukoerad nimega Belka ja Strelka kosmoses käisid ja päev hiljem tervelt Maale tagasi jõudsid.

K: 12. aprillil 1961 lendas Juri Gagarin kosmoselaevaga Vostok-1 ümber meie planeedi Maa, kus me elame, ja järgmisest aastast hakati riigi teise kosmonaudi German Titovi ettepanekul puhkust pidama. tähistatakse meie riigis igal aastal lennundus- ja kosmonautikapäeva.

B: loeb V. Stepanovi luuletust “Juri Gagarin”, lapsed kordavad seda mitu korda koos (siis seisavad lapsed ringis):

Kosmoseraketis (liikuge ringis, hoides üksteise kätest kinni)

Nimega "ida"

Ta on esimene planeedil

Suutsin tõusta tähtedeni. (tõstke käed üles)

Laulab selle kohta laule (käed üles tõstetud, keha kõigub)

Kevadpiisad: (nad langetavad käed ja hoiavad käest kinni)

Nad on igavesti koos (koondudes keskele)

Gagarin ja aprill!

K: Niisiis, noored kosmonaudid, millega me kosmosesse lendame?

D: Raketis!

K: Kust me saame raketi, sest meil on ainult moodulid, kuid mitte ühtegi kosmoselaeva.

Lapsed pakuvad raketi ehitamist (stendil ripuvad raketi illustratsioonid).

Ehitage raketimäng

Koolitaja:

Lendab Maalt pilvedesse

Nagu hõbenool.

Lendab teistele planeetidele

Kiiresti...

Lapsed:. (rakett)

K: See on õige, astronaudid lendavad kosmosesse raketiga (kosmoselaevaga) ja kust see õhku tõuseb, kas teate? Rakett lastakse välja kosmodroomilt, see on spetsiaalselt selleks ette nähtud ja varustatud koht, kust rakette kosmosesse lastakse (näidata fotot).

K: Nüüd võtke teele, teie arvates, kõik vajalik ja valmistuge lennuks.

K: (Lapsed istuvad ehitatud raketi ümber vaibal). 5, 4, 3, 2, 1 – ALUSTA!

Kiired raketid ootavad meid

Et lennata planeetidele.

Kumba me tahame -

Lendame selle juurde!

K: Poisid, mida te arvate, astronaudil peaks olema suurepärane tervis, ta peab olema kartmatu, tugev, tark, sest ta peab töötama ebatavalistes tingimustes, nullgravitatsioonis. Mis see teie arvates on – kaaluta olek? (Laste vastused). Mõelgem, mis see on?

(Õpetaja näitab fotot astronautidest nullgravitatsioonitsoonis).

Kosmoses ei mõjuta inimest maa gravitatsioonijõud, mille tõttu seisame kindlalt jalgadel ja ei kuku, gravitatsioonijõudu seal ei ole, seega ei saa astronaudid jalgadel seista, nad justkui “hõljuvad” ”, kuid mitte vees, vaid õhus.

MÄNG "Zero Gravity"

Õpetaja kutsub lapsi vaibalt püsti tõusma ja võimalikult kõrgele hüppama.

K: Kui te olete õhus, ei tunne te oma keha raskust. Kaalutaolekut tunned Maal ka siis, kui oled liftis, hetkel hakkab see allapoole liikuma, kui hüppad batuudile, kui sõidad autoga ja kukud järsku auku.

Koolitaja:

Raketil on juht (tõstke käed üles ja ühendage pea kohal)

Nullgravitatsiooni armastaja (pange käed külgedele ja raputage keha)

Inglise keeles astronaut (käed sirutuvad külgedele ja kehitavad õlgu)

ja vene keeles... (kosmonaut) (käed vööl)

Lapsed jäljendavad astronautide liikumist kosmoses, liigutavad sujuvalt käsi, "hõljuvad õhus"

K: Nüüd vaatame, milliseid esemeid te oma kosmosereisile kaasa võtsite. (Lapsed näitavad lusikaid, kahvleid, tekki, puuvilju)

K: Poisid, te ei saa kosmoses lusika ja kahvliga süüa. Miks sa arvad, ilmselt kaaluta oleku tõttu, eks? Toitu ei saa ka taldrikutele panna, sest see pudeneb mööda kosmoselaeva laiali, sest... maakeral pole gravitatsioonijõudu. Seetõttu võtavad astronaudid toitu spetsiaalsetes tuubides, sarnaselt hambapastaga. Ja patjadel ei saa magada ka, need lendavad lihtsalt pea alt minema. Kosmoses pole ka voodeid. Kosmonautid magavad spetsiaalsetes magamiskottides, mis on kinnitatud raketi seintele (Õpetaja näitab fotot).

K: Poisid, mängime mängu “Hommikusöök kosmonautikale”.

MÄNG “Hommikusöök astronautidele”.

Lapsed söövad puuviljapüreed tuntud beebitoidufirma doy-pakist. Noortel astronaudidel tuleb lihtsalt kotile vajutada ja ise püreed ära süüa, ilma et tilkagi endale peale valguks, olles eelnevalt korgid lahti keeranud.

V: Noh, poisid, me oleme end värskendanud! Kas teile meeldis astronaudi hommikusöök? Nüüd istume raketti ja lendame tagasi lasteaeda.

Lapsed ühendavad käed pea kohal ja “lendavad” mitu ringi mööda tuba, saates lendu iseloomulike helidega, ning maanduvad igaüks oma “kosmodroomile” - toolile.

K: Nii et me jõudsime maa peale. Ja nüüd oleme laboris, valmistage oma teleskoobid ette vaatlusteks (see on spetsiaalne seade, mis võimaldab vaadelda tähti, pilti oluliselt suurendades ja suumides) nüüd oleme astronoomid (teadlased, kes vaatlevad taevakehi: tähti, planeete st mis toimub kosmoses).

Õpetaja jagab laiali paberrätikute rullid, mille lapsed on eelnevalt erinevates värvides värvinud.

K: Astronoomid, nüüd vaatlete planeete läbi teleskoobi ja ma näitan teile meie päikesesüsteemi planeete flanelgraafil.

MÄNG "Planeete uurimine"

K: Poisid, kõik meie päikesesüsteemi planeedid tiirlevad ümber päikese (kinnitage kollane ring ja seejärel luuletust lugedes kinnitage aluse külge teisi erineva värvi ja suurusega planeete).

Kõik planeedid järjekorras

Igaüks meist võib nimetada:

Üks - Merkuur,

Kaks - Veenus,

Kolm - Maa,

Neli – Marss.

Viis - Jupiter,

Kuus - Saturn,

Seitse - Uraan,

Tema taga on Neptuun.

Ta on järjekorras kaheksas.

Ja pärast teda siis,

Ja üheksas planeet

Kutsutakse Pluutoks. (A. Kõrgus)

K: Poisid, kas soovite teha meie päikesesüsteemi mudeli? Kuidas me seda teha saame, kas saate mulle öelda? Meil on liim, papp, planeetide mudelid (väljalõigatud erinevat värvi ringid), foto - päikesesüsteemi näidis.

RAKENDUS "Päikesesüsteemi planeedid"

Materjalid:

must või tumesinine papp, liim, vatitupsud, punane, kollane, sinine guašš, värvilisest paberist eelnevalt lõigatud ringid - planeedid:

Elavhõbe on väike pruun ring;

Veenus – suurem roosa ring;

Maa on sinine ring, veidi suurem;

Marss on roosa ringi suurune punane ring;

Jupiter on suuruselt hall nagu sinine;

Saturn on valge halli suuruse rõngaga;

Uraan – sinine, sama suur kui sinine;

Neptuun - lilla, nagu sinine;

Pluuto (valikuline, kuna teadlased kipuvad praegu nõustuma, et Pluuto pole planeet) on valge, umbes pruuni suurune.

Edusammud:

  1. Me liimime päikese - kollase ringi.
  2. Liimime päikese ümber teisi planeete.
  3. Ühe planeedi (Saturni) ümber liimime eelnevalt lõigatud rõnga.
  4. Kasutades soovitatud värvi vatitupsusid, teeme täpid – need on tähed.

K: Poisid, kas te vaatate hilisõhtul taevasse? Mida sa seal näed? Ilmselt tähed, kuu, eks? Kas tead, et vanasti arvati, et tähed on taevasse löödud hõbenaelad, aga tegelikult olid need kuumad gaasipallid ja täht on ka meie Päike, mis suvel nii eredalt särab. Ja tähe värvus sõltub selle pinna temperatuurist. Niisiis, kõige kuumemad tähed on sinise või valge värviga tähed, vähem kuumad eraldavad kollast ja lihtsalt kuumad punast värvi. Joonistame vatitupsudega värvilisi tähti ja saame imelise kosmosepildi.

K: Poisid, Lisa Barboskina on väga mures ja mures oma venna Družka pärast, kuidas saaksime teda rahustada, näidata, kui huvitav on kosmoses, kui ilus see on? Vaadake kosmose kohta tehtud pilte ja kas soovite teda näidata? Teeme näituse ja näitame seda kõigile, Lisa Barboskinale ning teie vanematele ja vanavanematele.

(Järgmisel päeval jätke Lisa Barboskina kiri ja lugege see lastele lasteaeda tulles ette:

“Kallid poisid, olen teile väga tänulik teie kaunite tööde eest, nüüd ma saan aru, miks mu vend Druzhok nii väga kosmosesse lennata tahab, sest seal on nii huvitav ja ilus. Tänan teid väga!!! Lisa Barboskina")

K: Kas teile meeldis meie tänane seiklus? Milliseid uusi sõnu olete õppinud? Kas mäletate, mis mänge me täna mängisime? Mis sulle kõige rohkem meelde jääb? Kas sul õnnestus rakett kohe ehitada või tekkisid raskused? Mis te arvate, kui poleks nii suurepärast elukutset nagu astronaut, kas inimesed teaksid kosmosest nii palju kui astronoomid?

Pealkiri: Põhjaliku temaatilise tunni “Ruum” kokkuvõte teise noorema rühma lastele
Nominent: Lasteaed, Tunnimärkmed, ECD, mängutegevused, 2. juunior, keskmine rühm

Ametikoht: õpetaja
Töökoht: MBDOU “Lasteaed nr 466 “Žemtšužinka”
Asukoht: Nižni Novgorodi piirkond, Nižni Novgorodi linn

Ülesanded:

"Kognitiivne ja kõne areng":

- kinnistada lastes mõistet "ruum", "päikesesüsteem";

— täpsustada teadmisi päikesesüsteemi planeetide kohta;

- arendada mälu, visuaalset ja auditoorset tähelepanu, mõtlemist, uudishimu;

— arendada esmaseid katsetamisoskusi;

— kinnistada oskust selgelt ja lühidalt vastata esitatud küsimustele ning valida seotud sõnu;

— parandada oskust koostada skeemi järgi novelle;

"Suhtlemis-isiklik":

- julgustada lapsi osalema ühistes tegevustes koos täiskasvanutega;

- arendada oskust töötada väikeses rühmas;

- kasvatada patriotismi ja kodanikutunnet;

"Kunstiline ja esteetiline areng":

- rikastada lapse loomingulist potentsiaali.

Materjalid: esitlus “Ruum ja meie”, gloobus, materjalid eksperimentaalseks tegevuseks, diktofon.

GCD liikumine:

Org. hetk.

Lapsed seisavad ringis.

Sõrmede võimlemine "Tervitus"

Tere, kuldne päike!

Tere, sinine taevas!

Tere, vaba tuul!

Tere, väike tammepuu!

Elame samas piirkonnas

Tervitan teid kõiki!

Teemasse sisenemine (kosmiline muusika kõlab)

- Poisid, kas soovite teada, millest me nüüd räägime?

Seejärel pange tähed järjekorda ja uurige meie teemat.

SSMOKO (tühik)

3 6 4 2 1 5

- Mis on ruum? (laste vastused)

(rahu, universum, kord)

Ekraanil on avakosmose kujutisega slaid.

Mäng "Kasva puu"

(seotud sõnade valik).

RUUM

KOSMONAUTIDE KOSMOS KOSMODROOM

KOSMOLOOGIA KOSMOPOLIIT

— Kas sõna "rakett" sobib? (ei miks? (laste vastused)

Kosmoloogia on teadus, mis uurib kosmost ja universumit.

Kosmopoliidid – maakera eri paigus elavad loomad ja taimed (nt varblased, rähnid)

Mäng "Ütle sõna".

Kosmos... skafander, lend, satelliit, kivi...

Kosmos... rakett, kiirus, toit, planeet, komeet, muusika...

Kosmilised... kehad, tulnukad...

Kosmos, reisimine...

Muusikaline füüsiline harjutus.

Kosmoses gravitatsiooni pole, kujutame seda ühel jalal seistes.

(ühel jalal seistes teevad lapsed erinevaid liigutusi)

Eksperimentaalne tegevus.

— Soovitan sul teha oma mikrokosmos... tavalises klaaspurgis.

— Selleks vajame vatti, glütseriini, toiduvärvi, litrit ja vett.

Asetage vatti purki, lisage glütseriin, sära ja valage veidi värvilist vett.

Seejärel lisa uuesti vatt, glütseriin, glitter ja veidi teist värvi vett.

Selles olevad värvid sulanduvad ilusti üksteisega peaaegu segunemata.

Vaata ettekannet “Ruum ja meie”

1 slaid.

— Iidsetest aegadest on inimesed unistanud lendamisest. Nad mõtlesid välja muinasjutte, milles kangelased lendasid... mille peal? (harjal, uhmris, vaibal, kingades jne)

2 slaidi.

— Ja loomulikult unistasime lendamisest tundmatusse ja ahvatlevasse kosmosesse.

3 slaidi.

Meie Maa pöörleb tohutult. Ta on üks päikesesüsteemi planeetidest.

Päikesesüsteem on Päike ja kõik kosmilised kehad (planeedid, satelliidid, komeedid, meteoriidid, selle ümber tiirlev kosmiline tolm)

Mis on teie arvates Päike? (kuum pall, meile lähim täht)

Mis päike? (kuum, põletav, südamlik, lahke)

4 slaidi.

Planeete on ainult 9 ja need on kõik erinevad.

(luuletuse õppimine)

Igaüks meist võib nimetada kõik planeedid järjekorras:

Üks - Merkuur, kaks - Veenus,

Kolm - Maa, neli - Marss.

Viis - Jupiter, kuus - Saturn,

Seitse on Uraan, millele järgneb Neptuun.

Ta on järjekorras kaheksas. Ja pärast teda siis,

Ja üheksas planeet nimega Pluuto.

A. Kõrgus

5 slaidi.

Tähed on suured gaasipallid, mis kiirgavad valgust ja soojust.

6 slaidi.

Kõige esimene kosmosereisija oli koer Laika 1957. aastal.

1958. aastal asusid Belka ja Strelka oma lennule.

Slaid 7

1961. aastal tõusis kosmoseraketil Vostok õhku esimene mees, Yu. A. Gagarin.

8 slaidi.

Ta oli lennus 1 tund 48 minutit. Lendas kord ümber meie planeedi.

Sõja ajal evakueeriti Leningradi lennukool Zavodoukovski, kus nad õppisid:

M. M. Komarov on silmapaistev kosmoselaevade testija, kaks korda Nõukogude Liidu kangelane.

L. S. Demin - Nõukogude kosmonaut, Nõukogude Liidu kangelane.

9, 10, 11 slaid.

Selline näeb meie planeet kosmosest välja. Suurem osa sellest on kaetud veega. Maad ümbritsevad õhukihid (atmosfäär)

12 slaidi.

Kosmosejaamades elades viivad astronaudid läbi oma uurimistööd.

Nad uurivad universumit, taimi, nullgravitatsiooniga aineid, Maa kliimat jne.

Satelliidi kaudu saame ilmateavet, televisiooni, mobiilsidet; nad aitavad laevadel sõita, inimestel marsruute, uurida planeete ja muid kosmilisi kehasid; pildistage mis tahes punkti Maal, järgige.

Slaid 13

- Kes see on? (laste oletused: tulnukas)

Nüüd saame teada!

Teade salvestis:

- Meie, tulnukad, eksisime avakosmosesse ja sattusime kogemata teie planeedile. Me ei tea temast midagi. Räägi meile, oleme väga-väga huvitatud. Ja me mängime teiega.

Ettepanekute kirjutamine

meie planeedi, riigi, piirkonna, linna, lasteaia kohta; maakeraga töötamine.

Õuemäng "Neli elementi".

— Tulnukad saavad sulle oma keelt õpetada. Korda minu järel:

Ptit-pto-pto-pta

Kta-kti-ktu

Phtha-phtha-fta

Siu-si-syo

Tma-tmo-tmu-tmy

Kes-kes-kes-kes-kes

Kõne muusikaline soojendus:

Jõin-jõin, jõin-jõin,

Pilitimtšikud olid külas

Rõõmsa Pilicili juures.

Jõime teed ja sõime küpsiseid.

Keegi valas magusat teed maha

Pilitimchik, ära igavle!

— Pilitiimlased õppisid kiiresti vene keele selgeks, kuid teevad sageli vigu. Kuulake, kuidas nad mõnda sõna ütlevad, leidke lisahelid:

(sõnad tähtede kohta, lapsed otsivad tähti rühmades)

televiisor

buss

telefon

lampat

teekann

mutyug

tolmuimeja

- Milline sõna on puudu? (buss)

— Piliti lapsed said meie planeedi kohta palju teada, neil oli meiega lõbus mängida ja neil on vaja koju tagasi pöörduda.

Alumine joon.

-Milline mäng teile kõige rohkem meeldis? Mida uut sa täna õppisid?

On üks aiaplaneet

Selles külmas ruumis.

Ainult siin on metsad lärmakad,

Rändlindude kutsumine,

See on ainus, millel nad õitsevad

Maikellukesed rohelises rohus,

Ja kiilid on ainult siin

Nad vaatavad üllatunult jõkke...

Hoolitse oma planeedi eest – lõppude lõpuks pole teist sarnast!

Mängutunni kokkuvõte lasteaia 1. noorema rühma lastele (3. eluaasta), teema: “Ruum”

Eesmärgid:

Andke lastele ruumist elementaarne arusaam.
Aktiveerige selle teema sõnaraamat.
Jätkake stabiilsete ideede kujundamist kuju, suuruse, koguse, värvi, geomeetriliste kujundite ja objektide asukoha kohta ruumis.
Õpetage lapsi tegema lihtsaid katseid liiva ja veega.
Parandage oma joonistamis-, liimimis- ja skulptuurioskusi.
Arendada mõtlemist, peenmotoorikat, liigutuste koordinatsiooni.

Varustus:

Maakera.
Mitmevärvilised nupud, kleebitud ringidega lendava taldriku siluettkujutis, mis vastab värvide ja suuruste nuppudele.
Pilt tulnukatest ja nende planeetidest geomeetriliste kujundite kujul.
Pilt-skeem, mis kujutab raketti geomeetrilistest kujunditest, papist välja lõigatud geomeetrilisi kujundeid.
Pilt, millel on kujutatud astronaute kolmes suuruses, valgest papist välja lõigatud skafandreid kolmes suuruses.
Paksust paberist kokku liimitud koonus. Kleebised ringide kujul, punane salvrätik.
Mustale papile on liimitud rakett, nööril astronaut ning suur ja väike planeet.
Liim, liiv, paberileht, mille ülaosale on kinnitatud ümmargune šabloon.
Konteiner liivaga. Pipetti. Klaas vett.
Mitmevärvilised pesulõksud, paksust papist dinosauruste siluettkujutised.
Taustaleht kolme erineva suurusega planeedi kujutistega, liim, kolmes suuruses värvilised siluetipildid dinosaurustest.
Paberileht, mille ülaosale on kinnitatud ümmargune šabloon, vahutampoon, sinine värv.
Tasapinnalised kujutised vaaladest kolmes suuruses.
Pilt, millel on kujutatud planeet Maa ja varjud erineva kujuga kividest, kividest. Raketi siluettkujutis.
Musta papi leht, kollane ja oranž plastiliin, värv, mullikilega templid.
Dünaamilise pausi varustus: pink, parandusrada, tunnel.
Väikesed luuad ja tolmulapid.
Helisalvestised: "Noorte kosmonautide laul."

Tunni käik:

Sina ja mina elame planeedil Maa. Selline ta välja näeb. (Näita maakera).

Päeval, kui on valgus, näeme taevas Päikest. Ja öösel, kui on pime, süttib taevas palju tähti. Inimesed vaatasid taevast ja unistasid lennata sinna, kosmosesse. Õppisime rakette ehitama ja lendasime kosmosesse. Nüüd unistavad nad lendamisest teistele planeetidele, kus elavad tulnukad. Me ei saa lennata kosmosesse päris raketiga. Ja me saame mängida kosmoseseiklusi. Alustame kohe.

Kuid tulnukad teistelt planeetidelt lendasid meie juurde lendava taldrikuga. Kuidas me neid tervitame? Mida me ütleme? Tere tere!

Lendava taldriku nupumäng

Aseta ringidele sobiva suuruse ja värvi nupud.

Didaktiline mäng "Tagastage tulnukad nende koduplaneetidele"

Millise geomeetrilise kujundiga see tulnukas sarnaneb? See näeb välja nagu ring. Nii et ta tuli ümaralt planeedilt. Millise geomeetrilise kujundiga see tulnukas sarnaneb? Ovaalini. Nii et ta on pärit ovaalsest planeedist. Tagastage kõik tulnukad nende koduplaneetidele.

Meil on aeg kosmosesse lennata. Peame ehitama raketi.

Didaktiline harjutus "Molda rakett kokku"

Võtke ristkülik ja leidke selle koht raketi kujutisel. Nüüd pane välja ruut ja kolmnurk. Meil on üks neist kujunditest. Mitu ringi? Kaks ringi. Asetage need illuminaatorite kujul. Nüüd loendke ovaalid. Mitu ovaali? Kolm. Leidke neile koht.

Didaktiline mäng “Vali skafand suuruse järgi”

Astronaudid on teie ees. Näita kõrgeimat, madalaimat. Nüüd vali neile sobivad ülikonnad.


Paberi konstruktsioon "Rakett"

Lapsed liimivad paksust paberist koonusele illuminaatoriringid, kortsutavad kokku punase salvrätiku ja sisestavad selle koonuse õõnsasse ossa – “tuld”.

Enne lendu peavad astronaudid harjutama.

Dünaamiline paus "Kosmonaudi koolitus"

Lapsed roomavad mööda pinki, roomavad tunnelisse ja kõnnivad mööda korrigeerivat rada. “Noorte kosmonautide laulu” muusika saatel.

Ja nüüd, kui kõik on valmis, asume õhku!

Didaktiline harjutus "Kosmoses"

Asetage astronaut raketti. On aeg rakett avakosmosesse väljuda. Siin on astronaut, kes maandub suurele planeedile. Nüüd tagasi raketi juurde. Ta tuli uuesti välja ja lendas ümber raketi. Siis maandus ta väikesele planeedile.

liivaplaneet

Käsitsi valmistatud "Liiva planeet"


Kandke šablooni sees olevale ringile liimi ja puistake see liivaga.

Liivakatse "Kuiv või märg"

Teie ees on liiv. Puuduta seda. Kas liiv on märg või kuiv? Kuiv. Kuidas liiva märjaks teha? Vala vesi. Kasutage liiva sisse vee valamiseks pipette. Milliseks sai liiv veest? Märg.

Dinosauruste planeet

Mäng pesulõksudega "Dinosaurused"

Kinnitage naelu dinosauruste seljale, et nad saaksid end vaenlaste eest kaitsta.

Rakendus "Dinosaurused"

Kleepige suur dinosaurus suurele planeedile ja väike dinosaurus väikesele planeedile.

Vee planeet

Vahttampoonidega joonistamine “Veeplaneet”

Paberilehele kantakse šabloon ja kinnitatakse kirjaklambritega.
Sinise värviga vahutampoon jätab jäljed, mis täidavad kogu šablooni sees oleva ruumi.
Kes teie arvates võib planeedi vees elada? Kalad, vaalad.

Dünaamiline paus "Vaalareis"

Põrandale on laotatud tasane vaala kujutis ja lapsed kutsutakse sellele istuma, et vee planeedil ujuma.
Vaal ei ole väga suur, see on meie jaoks kitsas. Ja siis ujus meie juurde veel üks vaal. Kas see on suurem kui meie oma või väiksem? See vaal on suurem kui meie oma. Lähme selle vaala kallale. Kumb on suurem. Nüüd pole meil kitsas. Meil on palju ruumi.

Kaljude planeet

Didaktiline mäng "Leia kivi vari"

Asetage mustadele varjudele sobiva kujuga kivid.

Didaktiline harjutus "Raketti juhtimine läbi meteoorisadu"

Võtke rakett üles ja asetage see planeedile Maa. Nüüd on rakett teel. Aidake raketil lennata läbi meteoorisadu ja vältige kividesse kukkumist.

Harjutus "Kivide kogumine"

Sellel planeedil on palju kive. Peate need koguma, kuid te ei saa kive oma kätega puudutada. Kive kogume luudade ja tolmulappidega. Nagu nii.

Modelleerimine "Täht ja komeet"

Mustale paberile teevad lapsed tähe ja komeedi kujutise.
Täht: rullige pall ringikujuliselt lahti, kandke see papile ja suruge alla, tõmmake plastiliin sõrmega külgedele - tehke "kiiri".
Komeet: veeretage ringjate liigutustega pall välja, asetage see papile ja vajutage alla ning tõmmake sõrmega komeedi “saba”.

Joonistus templitega mullikilega "Planeedid"

Kastke tempel värvi sisse ja kandke see tumedale paberilehele – saate planeedi.

On aeg naasta koju meie planeedile Maa.

Lilija Ahmetšina
Tunnimärkmed teisele juuniorrühmale “Kosmosereis”.

Sihtmärk:

Tutvustage lastele ruumi

Laiendage oma teadmisi elu kohta ruumi, tähtedest, kuust, päikesest.

Arendage kõnet, suurendage sõnavara, avardage silmaringi, arendage kuulamisoskust, tähelepanu.

Harjutage lastele transpordi õiget nimetamist, transpordiviise

Eeltöö:

Kirjutamine märkmeid

Luuletuse lugemine teemal ruumi

Kehalise kasvatuse minut (raketi liikumise simulatsioon ja ketiratta jäljendamine).

Meetodid ja tehnikad:

Visuaalne - illustratsioonid, pildid

Sõnavara – vestlus, küsimused, selgitused

Mängud – kehaline kasvatus.

Sõnavaratöö:

ruumi, päike, täht, kuu, rakett, jalgratas, buss, lennuk.

Varustus ja materjal:

mängutäht, maalitud raketi makett, kunstjõulupuu ja -puu, magnetofon (plaksu salvestusega, pildid transpordid Kabiin: jalgratas, buss, lennuk, rakett

Struktuur klassid:

Sissejuhatav osa:

Tutvumine ruumi, mõistatuste küsimine, tähe välimus

Põhiosa:

Staari kojutoomise viisi leidmine, noteerimine ja vedude kordamine

Kehalise kasvatuse minut

Lõpuosa:

Luuletuste lugemine staarist, umbes ruumi, saates staari koju, kinnistame omandatud teadmisi, esitame suunavaid küsimusi ja julgustame lapsi kiitusega vastama.

Tunni edenemine.

IN Grupp seal on kunstlikud jõulupuud ja -puud, ühe puu taga on peidus täht. Lapsed tulevad sisse Grupp, istuda toolidele.

IN: Poisid, täna räägime sellest ruumi. Kas keegi teab, mis see on ruumi?

D: (vastus).

IN: Kosmos on selline koht kus elavad kuu, päike ja tähed. Kosmos on väga kõrgel taevast. Sinna pääseb ainult raketiga. Poisid, las ma räägin teile mõistatusi ruumi. Kuulake esimest mõistatus:

Täiskasvanud ja lapsed teavad

Et mitte päike ei paista öösel.

Turske ja kahvatu,

Alati üksi tähtede vahel.

(Kuu)

D: (vastus).

IN: Olgu, kuulame teine ​​mõistatus:

Sa soojendad kogu maailma

Ja te ei tea väsimust

Aknale naeratades

Ja kõik helistavad sulle.

(Päike)

D: (vastus).

IN: Hästi tehtud.

Pärast arvamist teiseks mõistatused kõlab valju plaksutamisega (lindile salvestatud).

IN: Oh kutid, midagi juhtus, te ei tea, mis see on? Miks see nii lärmakaks läks?

D: (Vaata ringi)

IN: Tõuseme kõik koos püsti ja vaatame, kust see müra tuleb.

Lapsed tõusevad püsti ja kõnnivad ringi Grupp, läheneb õpetaja jõulupuule ja leiab tähe.

IN: Lapsed, ma arvan, et ma leidsin midagi. Mis see on?

D: (vastus).

IN: Oh, väike täht, kuidas sa siia sattusid? Poisid, staar ütleb, et ta kukkus taevast, et tema kodu on ruumi ja ta tahab tagasi koju oma õdede juurde minna. Lapsed, me peame aitama oma tähel koju tagasi pöörduda. Kas aitame?

D: (vastus).

IN: Istume toolidele.

Lapsed istuvad toolidel.

IN: Poisid, öelge mulle, mis värvi on meie täht?

D: (vastus).

IN: Hästi tehtud, mis suurus see on?

D: (vastus).

IN: Õige, nüüd tuleb mõelda, kuidas staari aidata, vaatame oma tahvlit.

Pildid on tahvlile lisatud transpordid Kabiin: jalgratas, buss, lennuk, rakett.

IN: (näitab pilti jalgrattast, mis see on?

D: (vastus).

IN: Ja sellel saab lennata ruumi?

D: (vastus).

IN: Õige, mis see on? (näitab bussi pilti).

D: (vastus).

IN: Ja sellel saab lennata ruumi?

D: (vastus).

IN: Õige, mis see on? (näitab pilti lennukist).

D: (vastus).

IN: Ja sellel saab lennata ruumi?

D: (vastus).

IN: Õige, mis see on? (näitab raketi pilti).

IN: See on õige, poisid, meie staar pääseb koju ainult raketiga.

Kehalise kasvatuse minut:

IN: Nüüd näitame staarile, kuidas me oskame mängida (poisid tõusevad oma kohalt ja moodustavad ringi).

IN

IN: Täht on kustunud, ta magab (lapsed koguvad käsi ja jalgu, imiteerivad und).

IN: Üks, kaks, kolm, täht särab (lapsed hüppavad püsti, sirutavad käed eri suundadesse, sirutavad jalad õlgade laiuselt laiali, imiteerides tähte).

IN: Täht on kustunud, ta magab. Nüüd näidake raketti (lapsed tõstavad käed kõrgele pea kohale, trampivad jalad paigale, imiteerivad raketi väljalaskmist, käivitage see ja lendavad ringi.

IN: Hästi tehtud poisid, peatuge, tõmba hinge, kuidas te saate raketti näidata! Istugem nüüd toolidele tagasi.

Järjed klassid

IN: Täht, meie lapsed teavad sinust luuletusi, kui tahad, räägime sulle. (Lapsed loevad kordamööda luuletusi).

IN: Hästi tehtud, poisid, meil on suur rakett (joonistatud raketi mudel, paneme oma tähe sinna ja saadame koju, (õpetaja peidab tähe raketi taha, imiteerib raketi lendu, assistent võtab raketi ja võtab selle välja rühmad)

Õpetaja ja lapsed jätavad staariga hüvasti. Õpetaja kinnistab omandatud teadmisi lastele küsimusi esitades

Julia Koršunenko
"Kosmos". Materjal GCD jaoks 1. juuniorrühmale

Kokkuvõte õpetaja otsesest kasvatustegevusest lastega, võttes arvesse haridusvaldkondade „sotsialiseerumine“, „suhtlemine“, „tunnetus“, „kunstiline loovus“ lõimumist.

teemal “kosmos” (1. juuniorrühm)

Kasutatav kaasaegne haridustehnoloogia: info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT)

Eesmärk: luua tingimused kognitiivse huvi tekkeks nooremate koolieelikute ümbritseva maailma uurimise vastu.

Tutvustage koolieelikutele mõistet "ruum".

Laiendage koolieelikute silmaringi ümbritseva maailma suhtes.

Kasvatage huvi tundmatu õppimise vastu.

Materjalid ja seadmed: arvuti, ekraan (teabematerjali taasesitamiseks, materjal teemal “Ruum” (tehtud Microsoft Power Pointis).

Ürituse käik:

Aja organiseerimine

Lastele on olemas söögitoolid. Lapsed istuvad toolidel.

Sissejuhatav osa

Koolitaja: Tere, poisid! Poisid, olles mõistatuse ära arvanud, saate teada, kuhu me täna läheme ja mida täna õpime:

Koosneb valguspunktidest,

Planeetide ruum on täis.

Kõik sodiaagimärgid on seal -

Veevalaja, Neitsi, Vähk.

Nad säravad nii öösel kui päeval,

Astronoom vaatab sinna.

Avanenud on kuristik, täis tähti,

Tähtedel pole numbrit, kuristikul pole põhja.

Lapsed: Kosmos

Koolitaja: Õige. Täna saame teada, mis on kosmos, millega saab sinna lennata ja mida seal näha saab.

Põhiosa

(arvuti lülitub sisse ja ekraanile kuvatakse infomaterjal) (slaid nr 1)

Kasvataja: (slaid nr 2) Õhtu saabudes taevas tumeneb ja sellele ilmuvad kõige heledamad tähed. Järk-järgult tuleb staare juurde. Kui palju neid on? Kuidas sa arvad?

Lapsed: laste vastused

Koolitaja: - Miljonid! - ütleb astronoom, kes vaatleb tähistaevast läbi teleskoobi.

Palju miljoneid! - ütlevad teadlased, kes uurisid tähistaevast fotosid.

Vaadake neid lapsi – nad vaatavad huviga öist taevast! Seal on nii palju ilusaid tähti! Alates iidsetest aegadest on inimestele meeldinud tähti vaadata ja nad olid väga huvitatud sellest, millised nad tegelikult on.

Poisid, kas olete kunagi tähti vaadanud?

Lapsed: vastused ja novellid lastelt

Koolitaja: Millega saab kosmosesse minna? Kuidas sa arvad?

Lapsed: Raketis, lennukis...

Kasvataja: See on õige. (slaid nr 3) Kosmosesse lendamiseks ehitasid inimesed kosmoseraketi. Raketti pandi astronaut – just tema pidi raketti juhtima ja tähtede poole lendama. Kui astronaut raketti sisenes, algas loendus: "Viis, neli, kolm, kaks, üks, START!" Rakett tõusis maapinnalt õhku, selle sabast puhkes tuli – selle mootor töötas nii kõvasti. Ja rakett lendas kõrgele taevasse. Nii sattus rakett avakosmosesse.

Poisid, kas keegi teist tahaks lennata raketiga kosmosesse?

Lapsed: Jah...

Koolitaja: Nüüd soovitan teil ehitada kosmosesse lendamiseks oma rakette.

(Lapsed istuvad laudadesse. Palutakse täita avaldus: ehitada geomeetrilistest kujunditest rakett. Tööks on lastel liim, pintsel, sinine papp - töö alus, geomeetrilised kujundid laevale (3 ruutu, 1 võrdkülgne kolmnurk, 2 kolmnurka, 2 ringi illuminaatori jaoks.) Laste valminud tööd esitatakse näitusele).

Koolitaja: Milliseid imelisi rakette te tegite. Ja siis läheme oma teekonnale rakettidega. Kuid kosmoses on väga-väga külm. Kui lähete kosmosesse ilma spetsiaalse ülikonnata, võite koheselt külmuda ja jääks muutuda. Lisaks on kosmoses väga vähe õhku ja tavainimene ei saa selles hingata. Seetõttu kannab astronaut skafandrit. Ülikond on väga soe ja kaitseb astronauti külma eest, lisaks varustab inimest õhuga.

Teeme jätkamiseks paneme selga skafandri.

Kehalise kasvatuse tund: “Riietumine reisiks”

lapsed seisavad ringis ja kõik koos imiteerivad õpetaja juhendamisel skafandri selga panemist.

Kasvataja: Nüüd ma näen, et olete valmis minema pikale teekonnale. Istuge oma toolidel oma rakettides.

Lapsed istuvad toolidel

Koolitaja: Vaatame, kuidas Maa ja taevas astronautide jaoks välja näevad. (Slaid nr 4) Maa on ümmargune – see näeb välja nagu suur pall. Maal, nagu maakeral, on näha rohekaspruuni maad, siniseid meresid ja ookeane. Paljud maakera pinnad on kaetud pilvede ja pilvedega. Ja taevas on ümberringi must ja tähtedega täpiline, isegi päeval.

Mida veel teie arvates astronaudid kosmoses näevad?

Lapsed: ...., kuu

Koolitaja: See on õige (slaid nr 5) Kuu on Maa looduslik satelliit. Heleduselt teine ​​objekt maa taevas Päikese järel ja planeedi suuruselt viies looduslik satelliit Päikesesüsteemis. Kuu on ainus astronoomiline objekt väljaspool Maad, mida inimesed külastavad. Kuu pöörleb ümber oma telje, kuid on Maa poole alati sama küljega, see tähendab, et Kuu pöörlemine ümber Maa ja ümber oma telje on sünkroniseeritud.

Koolitaja: Poisid, mis soojendab meie maad ja kuud?

Lapsed: Päike.

Koolitaja: (slaid number 6) Päike on tohutu helendav tulekera. Tõuseme toolidelt ja näitame, kui suur päike on. Hästi tehtud. Istuge oma toolidele.

Koolitaja: Kuid astronaudid ei saanud lennata Päikesele lähedale – lõppude lõpuks on Päike väga-väga kuum. Kui lähete sellele liiga lähedale, võite isegi läbi põleda. Päike on Päikesesüsteemi ainus täht, kuid see pole kaugeltki kõige võimsam täht. Päike on Maale suhteliselt lähedal ja paistab seetõttu väga eredalt – 400 000 korda eredamalt kui täiskuu. Seetõttu on päevasel ajal palja silmaga ja veelgi enam läbi binokli või teleskoobi Päikese vaatamine äärmiselt ohtlik – see põhjustab pöördumatuid nägemiskahjustusi.

Koolitaja: (slaid nr 7) Iga planeet pöörleb ümber Päikese oma orbiidil. Need on planeetide erineva suurusega. Nendel planeetidel, mis on Päikese lähedal, on see väga kuum - kuumem kui kuumal pannil! Me poleks saanud sinna sekundikski jääda! Äärepoolseimatel planeetidel - mis asuvad päikesest kaugel - on vastupidi väga külm, sest päikesekiired ei jõua sinna hästi.

Lõpuosa

Koolitaja: Nii palju huvitavaid asju astronaudid kosmoses näevad! Nüüd teate seda kõike. Tänan teid väga nii huvitava ja põneva reisi eest. Kas teile meeldis meie reis?

Lapsed: laste vastused.

Koolitaja: Suur tänu! Ja saadame teie imelised raketid näitusele, et teie vanemad näeksid, millega te kosmosesse lendasite.

Kui märkate viga, valige tekstiosa ja vajutage Ctrl+Enter
JAGA:
Parandame oratooriumi, mõtlemist ja kõnet